Cilt gençleştirme yöntemleri iki ana başlık altında incelenebilir. Bunlar:

 • Cerrahi gençleştirme ve
 • Cerrahi olmayan cilt gençleştirme.

Olarak sınıflandırılabilmektedir. Günümüzün en büyük problemlerinden biri yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan cilt lekeleri ve sarkmalardır. Bilhassa kadınlarda çok daha fazla ortaya çıkan bu sorunların tedavisi için gelişen estetik ve plastik cerrahi yöntemleri kısa sürede cildin korunmasını ve eski haline döndürülmesini sağlamaktadır.

Kırışıklıklar, çizgiler, cilt lekeleri vb. birçok sorun çeşitli cilt tedavileri ve bakımları ile giderilebilir. Cilt gençleştirme teknikleri arasında özellikle cerrahi yöntemler en etkili ve uzun vadeli işlemler arasında yer almaktadır. Her cilt yapısına ve cilt sorununa karşı farklı tür tedavi yöntemlerinin uygulanması mümkündür. Kişinin tercihleri ve fizyolojik yapısı tedavi yönteminin belirlenmesinde etkili olacaktır.

Cilt Gençleştirme Nasıl Yapılır?

Cilt gençleştirme uygulamaları her biri kendi içinde farklı tür yöntemler ile uygulanabilir. Günümüzde bilinen tüm gençleştirme yöntemleri farklı tür yöntem ve sürelerde yapılmaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde özellikle lazer, mezoterapi enjeksiyon yöntemleri, dolgu, botoks vb. birçok farklı alternatif uygulama yapılabilir. Klinik uygulamaların yanı sıra evde doğal maske ve krem uygulamaları ile kısa vadede etkili bir takım gençleştirme yöntemi uygulamanız da mümkündür.

Günümüzde çok sayıda farklı yöntem ile gerçekleştirilen gençleştirme yöntemleri, genellikle orta yaş ve üzeri kadınlar tarafından çokça tercih edilmektedir. Hyaluronik asit uygulamasından, diğer dolgu yöntemlerine kadar geniş bir perspektifte gençleştirme uygulamalarına rastlanmaktadır.

Ameliyatsız Cilt Gençleştirme ve Germe Yöntemleri

Ameliyatsız cilt gençleştirme yöntemleri arasında birçok farklı uygulama yer almaktadır. Ameliyatsız olarak gençleştirme yöntemleri arasında:

 • Ultaskin (Micro Focus) uygulaması,
 • Radyofrekans yöntemi,
 • İp askı yöntemi ile gerdirme,
 • Yüz dolgusu uygulaması,
 • Lazerlift yöntemi vb.
 • Mezoterapi ( Hyalüronik Asit bazlı)

Yer almaktadır. Yüzde sarkmalar, kırışıklıklar ve yaşlanma lekelerinin oluşmasına bağlı olarak ortaya çıkan sorunların engellenmesi adına yeni nesil cilt gençleştirme yöntemleri oldukça etkilidir.

Estetik alanında dünya genelinde yaşanan yeni gelişmeler insanların hemen hemen tüm cilt sorunlarına karşı güçlü etkiler elde etmesini sağlamaktadır. Kısa süreli seanslar sonucu ağrısız ve ameliyatsız cilt germe teknikleri sonrası normal yaşama insanların kısa süre içinde dönmesi mümkündür.

En Çok Kullanılan Cilt Gençleştirme Yöntemleri

Cilt gençleştirme tedavileri arasında günümüzde birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında en çok tercih edilenleri:

 • Mezoterapi Yöntemi: enjeksiyon yardımı ile cilt yenilenmesine yardımcı vitamin ve minareler özel teknik araçlarla cilde iğneler ile yerleştirilir.
 • PRP Cilt Yenileme: Kök hücre tedavisi olarak da bilinen bu yöntem, cildin doğal yapısına zarar vermeden kendi hücrelerini yenilemede kullanılır.
 • Icon Lazer Uygulaması: Yaşlanma belirtilerinin çoğuna karşı cilt dokusunda kontrollü ısı yardımıyla ışın tedavisi uygulanır.
 • İplik İle Yüz Asma Yöntemi: Özel PDO iplikler cilt altına yerleştirilerek ciltte meydana gelen sarkmalara karşı etkili çözüm sunulur.

Doğal Cilt Gençleştirme Yöntemleri Nelerdir?

Doğal cilt gençleştirme yöntemleri arasında özellikle bitkisel ürünlerin karıştırılarak maske haline getirilmesi en etkili yöntemler arasında yer almaktadır. Evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu yöntemler arasında:

 • Zerdaçal ezmesi maskesi,
 • Pirinç maskesi,
 • Liman, bal ve yoğurt karışımı maskesi,
 • Avokado maskesi vb.

Daha birçok alternatif yöntem bulunmaktadır. Cilt gençleştirme yöntemlerinin uzun vadede etki göstermesini ve kısa süre içinde faydalarından en yüksek verimle yararlanılması için yeni nesil yöntemlere başvurulması daha doğru olacaktır. Gelişen teknoloji sayesinde birçok farklı uygulama kısa sürede cildin gençleşmesi için yardımcı olabilir. Deri altı uygulamalar ve güçlü etkili kremler uzun vadede gençleşmenize yardımcı olmaktadır.