Hyalüronik Asit Nedir, Ne İşe Yarar?

Hyalüronik asit maske ve serumları günümüzde doku iyileşmelerinde yaygın olarak kullanılan bir tür cilt tedavisi yöntemi olarak düşünülebilir. Tıpta hyalüronik asitler çoğunlukla dejeneratif eklem hastalıkları (osteoartrit) tedavilerinde kullanılan oldukça önemli bir etken maddelerdir. Yunanca  cam anlamına gelen hyalos kelimesinden türeyen bu madde, bağlayıcı özelliklere sahip bir tür polimer, aniyonik, polisakkaritler içeren glikozaminoglikanlardır.

İnsan vücudunda doğal olarak ortalama 15 – 20 gr civarında bulunan bu madde ağırlıklı olarak sinir dokularında ve gözün vitröz sıvısında yer alır. İnsan vücudunda bu maddenin keşfedilen en temel görevi ise iyileşme, hızlı gelişim ve yeniden yapılandırma temelinde şekillendirilmiştir. Hyalüronik asit cildin esnekliğinin korunması ve cildin normal seviyede kalmasında etkilidir. Bu yönüyle cilt tedavilerinde son yıllarda kullanılan en önemli tedavi maddelerinden biri olan düşünülebilir.

Hyalüronik Asitin Faydaları Nelerdir?

Hyalüronik asit faydaları bir hayli fazladır. Her insanda belirli miktarda bulunan bu madde çeşitli cilt hastalıkları, osteoartrit gibi dejeneratif patolojilerde kullanılabilmektedir. Hızlı iyileştirme ve gelişim özelliklerine sahip olduğu için gönümüzde sıvı şeklinde tedavi amaçlı kullanılabilmektedir. Hyalüronik asitin sağladığı başlıca faydalar arasında:

 • Ciltte yer alan tahrişleri ve iltihaplı oluşumları tedavi eder,
 • Cilt, göz, romatoid ve osteoartrit vb. eklem ve cilt sorunları için kullanılabilir,
 • Nemlendirme özelliği ile nemlendirici kremlerin en temel etken maddesidir,
 • Kırışık oluşumunu ve çeşitli cilt sorunlarını giderir,
 • Doku onarımı ve esneklik açısından cilde katkı sağlar.

Hyalüronik asit ağırlıklı olarak cilt tedavilerinde kullanılmaktadır. Günümüzde birçok farklı yöntem ve türüyle kullanılan hyalüronik asit tedavisi aynı zamanda bazı kanser hücreleri için prognaz olarak kullanılabilir.

Kimler Hyalüronik Asit Kullanabilir?

Hyalüronik asit kullananlar çoğunlukla bu ürünün cilde sağladığı faydaları nedeniyle tercih etmektedir. Günümüzde çoğu kozmetik markasının cilt kremlerinde ve kırışıklık önleyici ürünlerinde kullanılan bu maddenin etkileri kısa süre içinde görülmektedir. Çok yönlü bir madde olan hyalüronik asit dozunda kullanımı ile yüksek fayda sağlayabilir. Hassas ve akne oluşumuna yatkın cilde sahip kişiler başta olmak üzere herkes bu maddeleri kullanabilir. Ancak kullanım öncesi uzman tavsiyesi almak ve mutlaka doktor tarafından uygulanması oldukça önemlidir.

Genellikle kadınlar arasında yaygın bir kullanım alanına sahip olan hyalüronik asit tedavisi, yaşlanma karşıtı olarak en etkili araçlardan biridir. Yaşa bağlı olarak ciltte meydana gelen kırışıklıklar ve diğer pek çok sorun için mükemmel bir onarıcıdır. Hyalüronik asit içeren ürünler farklı amaçlar ve yöntemlerle kullanılabilir.

Hyalüronik Asitin Cilde Etkileri Nelerdir?

Hyalüronik asit vitamin serumları tedavisi ve diğer uygulamaları ciltte iyileşme ve cilt sorunlarının giderilmesi açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Hyalüronik asit ile tedaviye başlanmasının ardından kısa süre için etkiler görülmeye başlanır. Çeşitli klinik testlere göre cilde etkileri:

 • Cildin sıkılaşması, dinç görünmesi ve kırışıklardan arınmasını sağlar,
 • Pürüzsüz ve esnek bir yapı sağlar,
 • Akne, yara ve leke izlerini iyileştirir,
 • Tahriş ve cilt iltihapları ile mücadele eder,
 • Doku onarımına katkı sağlar,
 • Hücre mitoz hızını ve hücre yenilenmesine katkı sağlar.

Cilt üzerinde en büyük etkisi özellikle cildin daha kısa süre içinde iyileşmesi ve birçok farklı soruna karşı hızlı iyileştirme etkisine sahip olacaktır. Hyalüronik asit uygulamaları günümüzde cilt tedavilerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

İnsan vücudunda az miktarda bulunan hyalüronik asit, özellikle 30’lu yaşlardan itibaren giderek düşmeye başlar. Bu maddenin yaşa bağlı olarak düşmesi vücudun daha hızlı bir şekilde yaşlanmasına neden olmaktadır. Bu etkilerden kaçınmak için belirli bir yaştan sonra hyalüronik asit tedavisine başvurulması tavsiye edilmektedir.