Gençlik aşısı tedavisinde genellikle hyalüronik asit kullanılmaktadır. Bu asit cildin parlak ve canlı olmasını sağlarken aynı zamanda cildin esnekliğini artırır. Kırışıklıklar ortadan kalkar. Hyalüronik asit ile birlikte çok sayıda mineral, amino asit bulunur. Bunların yanı sıra mannitol, hexa peptide 8, pro collagen gibi maddeler de yer almaktadır. Daha sıkı, daha parlak, daha sağlıklı görünen bir cilde sahip olmanın hayalini kuruyorsanız, gençlik aşısından faydalanabilirsiniz. Son dönemlerde popüler olan bu uygulama sayesinde cilt kendini uygulama sonrasında onarmaya başlar.

genclik asisi

Gençlik Aşısı Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Gençlik aşısının uygulandığı bölgeler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Dekolte,
 2. Eller,
 3. Yüz
 4. Boyun için gençlik aşısı uygulaması yapılabilir.

Uygulama ile birlikte doğal ve homajen bir görünüm elde edilebilir. Özellikle sorunlu olan bölgelere işlem yapılmaktadır. Alkol, güneş, sigara ve solaryum gibi etmenlerden dolayı zarar görmüş olan cilde gençlik aşısı ile onarım yapılır. Gençlik aşısı hem Amerika hem de Avrupa’da 5 yıldan daha uzun süreden beri uygulanmakta ve başarılı sonuçlar sunmaktadır.

Gençlik Aşısının Kullanıldığı Hyalüronik Asit Nedir?

Hyalüronik asit vücudun en önemli yapı taşlarından bir tanesi kabul edilmektedir. Özellikle cilt içinde, iç organlarda ve kan damarlarında bulunmaktadır. Bağ dokusunun ana maddesi de hyalüronik asittir. Bu asit sayesinde cilt canlı, parlak ve esnek olur. Asit miktarının azalması ile yaşlanma etkileri gözlemlenir. Dışarıdan verilen hyalüronik asit sayesinde yaşlanma belirtileri ortadan kalkar. Özellikle 25’li ve 30’lu yaşlardan sonra ciltte yer alan hyalüronik asit miktarı azalmaya başlar.

Gençlik Aşının Sunduğu Faydalar Nelerdir?

Gençlik aşısı faydaları başında bu maddenin cilde herhangi bir zarar vermeden gençleşme sağlaması gelmektedir. Enjeksiyona bağlı olarak çok hafif geçici bir kızarıklık ve morluk olabilir. Bunun dışında istenmeyen etkisi görülmez. Bütün cilt tiplerinde uygulanması mümkündür. Cildin içinde zaten bulunan hyalüronik asit maddesi ile uyumlu olduğundan, cildin kabul etmemesi, alerjik tepki gibi durumlar çok nadirdir. Gençlik aşısının diğer avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 1. Uygulama alanı geniştir.
 2. Yaşlanmayı geciktirir.
 3. Önleyici ve hem de tamamlayıcı bir tedavi yöntemidir.
 4. Dekolte, el, yüz, boyunda güvenle uygulanır.
 5. Uzun süredir uygulanan bir yöntemdir.
 6. Güvenli olduğu kanıtlanmıştır.
 7. Kısa sürede yapılır.
 8. Yan etkisi yoktur.
 9. Hemen hayatınıza geri dönebilirsiniz.

Gençlik Aşısının Yan Etkisi Var mıdır?

Gençlik aşısının yan etkileri bulunmuyor. Hyalünorik asit enjekte edildiğinden enjeksiyona bağlı morluk ve kızarma gözlemlenebiliyor. Ancak bu da kendiliğinden geçiyor. Bir tek iğneye karşı hassasiyeti olan kişilerde uygulama yapılması önerilmez. Bu kişiler nikel alerjisine sahiptir. İşlemi yaptıran kişilerin bol miktarda su içmesi tavsiye edilir. Güneşten koruyucu kremlerin uygulanması, alkol ve sigara tüketiminin sıfıra indirilmesi diğer tavsiyeler arasında yer alır.

Gençlik Aşısı Uygulaması Nasıl Yapılır?

Gençlik aşısı uygulaması yapılması için standart bir prosedür bulunmuyor. Hastanın durumunun değerlendirilmesi gerekiyor. Hastanın ihtiyacına göre planlama yapılıyor. Genel olarak uygulama 1015 gün arayla 2 ile 3 seans arasında yapılıyor. İşlem iğne ile yapıldığı için hastalara işlem öncesinde anestezi kremi uygulanıyor. İşlem sırasında kişi ağrı, acı hissetmez. İşlemden sonra özellikle cildi hassas olan kişilerde morluk, kızarıklık ve şişlik görülebilir. Ancak bu yan etkiler geçicidir. Kişinin bir şey yapmasına gerek kalmadan belirtiler ortadan kalkar.

Gençlik Aşısı Etkisi Ne Zaman Gösterir?

Gençlik aşısı etkisini göstermesi için yaklaşık 2-3 günlük kısa bir süre gerekir. Bu süre içinde ciltte parlaklık canlılık oluşmaya başlar. Bazı hastalar için eğer hastanın cildi aşırı kuruysa, bu süreçte içinde hyaluronik asit içeren tabletleri kullanması önerilebilir. Gençlik aşısı uygulamasından iki gün sonrasında ciltte nem miktarı ciddi oranda artar. Cilt tonu ise daha sağlıklı bir hale gelir. Ciltte renk eşitlenir. Yaşlanma etkileri ortadan kalkar. İnsanlar yüzünüze baktığında bir bakışta gençleştiğinizi hissedebilirler.

Gençlik Aşısı Kimlere Uygulanır?

Gençlik aşısının uygulandığı kişiler 20 yaşından büyük herkestir. Bütün cilt tiplerinde kullanımı mümkündür. Ciltte reaksiyona neden olmamasının nedeni, cildin kendi molekül yapısında madde tercih edilmesinden kaynaklanmaktadır. Kadınlar ve erkekler için uygulanabilir. Genellikle işlem anti aging yani yaşlanma karşıtı etkisi nedeniyle tercih edilmektedir. Diğer işlemlerle birlikte uygulanması mümkündür. Zarar gören ciltler için tamamlayıcı bir tedavi olması adına aşı uygulaması yapılabilir.

Gençlik Aşısı Yaptırırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Gençlik aşısında dikkat edilmesi gerekenler başında hekimin önerilerine uymak gelir. Doktor tarafından belirlenen bir protokol olduğundan, doktor hastayı detaylar hakkında bilgilendirecektir. kişilere işlemden sonra bol su içmesi söylenir. Ayrıca güneş koruması sağlanmalı, alkol tüketilmemeli ve sigara içilmemelidir. Gerekli ürünler hekim tarafından belirtilir. Bu ürünlerin yine hekimin söylediği şekilde kullanılması şarttır. İşlemi yapacak olan yeri seçim konusunda da dikkatli olmalısınız. Bizdeki gibi tecrübeli, bilgi birikimi olan hekimlerin tercih edilmesi sonuçlardan memnun olacağınızın garantisi niteliğindedir.

Gençlik Aşısı Kaç Seans Yapılmalıdır?

Gençlik aşısı seans sayısı hekimin yapacağı muayene sonrasında belli olur. Genellikle aşının etkili olması için bir iki seans uygulama yapılması tavsiye edilir. İlk seanstan hemen sonra aşı etkilerini görmeye başlarsınız. Her bir seanstan sonra daha fazla canlılık ve kırışıklık görünümünde azalma dikkat çeker. Tam olarak aşı etkisi sağlanması adına 2-3 seans gerekir. Kişinin cilt durumu, sigara içme durumu ve yaş durumu gibi özelliklerine de bakmak gerekir. Bunlara göre daha fazla seansa ihtiyaç duyulabilir. Bunu size hekim belirtecektir. Sigara kullanan kişilerin ciltlerinin yenilenme süresi çok daha uzundur. Bu nedenle genellikle sigara içen hastaların daha fazla seans sayısında gençlik aşısına ihtiyacı vardır.

Gençlik Aşısı Kalıcı mıdır?

Gençlik açısı kalıcığı kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Bazı hastalarda aşının etkileri 18 ay kadar devam ederken başka hastalar için bu süre daha kısa olabilmektedir. Genel olarak aşı etkileri 12 ile 18 ay arasında değişiklik göstermektedir. Eğer gençlik aşısını düzenli olarak yaptırırsanız etkilerini daha uzun süre görebilirsiniz. Ayrıca sigara tüketmemek, düzenli beslenmek, sigara tüketmemek, kaliteli uyku uyumak da gençlik aşısının etkilerini uzatacaktır. Uygulamadan hemen sonra kızarıklıklar oluşabilir. Bu tamamen normal bir durumdur. Öğle arasında bile gençlik aşısı yaptırabilirsiniz. Kısa süren bir uygulamadır ve yüzde iz kalmasına neden olmaz.

Gençlik Aşısının Dolgudan Farklı Nedir?

Gençlik aşısı ve dolgu birbirine benzer. Hyalüronik asit içeren estetik işlemlerde özellikle dolgu yapılmaktadır. Dolgular arasında bu madde en güvenilir olan olduğu için tercih edilmektedir. Gençlik aşısı ile dolgu her ne kadar benzese de aynı şey değildir. Gençlik aşısında dolgudan farklı olarak çapraz bağlar vardır. Saf halde bulunduğu için de dermiste yayılma gösterir. Kitle etkisine neden olmaz. Su tutma özelliği olduğundan cildin canlı görünmesine katkı sağlar. Cildin yaşlanma süreci gerilemiş olur. Gençlik aşısı ile cilt daha genç ve sağlıklı bir görünüme kavuşmuş olur. Yaşlanma ile birlikte ciltte giderek daha az bulunan bu asitin dışarıdan verilmesi sayesinde cilt yer çekimine karşı koymayı başarır. Daha sıkı görünümlü bir cilde kavuşursunuz. Kolajen dokularının üretimi tetikleneceğinden cildiniz harika olur.